Vállalatunk 30. születésnapját ünnepeltük 2023-ban, a jubileum alkalmából egy 30 millió forintos civil pályázatot hirdettünk „Test.Lélek.Közösség“ címmel. Olyan projekteket kerestünk, amelyek segítségével hozzájárulhatunk a női egészség megőrzéséhez. A 7 nyertes civil projektben több mint 700 rendezvénnyel és tevékenységgel több mint 24 ezer főt értek el a támogatott szervezetek.
Kevés szó esik a nők és férfiak testi adottságainak különbségeiről és eltérő igényeiről, miközben az életkörülmények, a nemspecifikus szerepek, egyedi testi jellemzők - például a női ciklus - más-más igényeket szülnek. A dm-nél ezen szerettünk volna változtatni, amikor a női egészség témáját zászlónkra tűztük, és az egészségtudatosságot komplexen, a testi, szellemi és lelki aspektusokat együtt állítottuk a középpontba. Összesen 12 európai országban indított a dm kampányt női egészség tematikában.
Mindig is figyeltünk arra, hogy társadalmi ügyekben is aktívan részt vegyünk, ezért a 30. jubileum alkalmából 30 millió forintos keretösszegű pályázatot írtunk ki civil szervezetek számára szintén a női egészség támogatásának témakörében, fókuszálva a testi, lelki egészségre, valamint a közösségek és az altruista cselekedetek erejére.
A pályázat szakmai lebonyolításában a Civil Impact Nonprofit Kft. segítette a munkánkat. Az egyes kategóriák nyertes projektjeinek kiválasztásához szakértő zsűrit kértünk fel, akik a lebonyolító és a pályázatot kiíró dm-mel közösen döntöttek. A lelki egészség témakörében Al Ghaoui Hesna, riporter, író segítette a munkát, a testi egészséget célzó projektek felelőse Kádár-Papp Nóra, a Gyerünk, anyukám! mozgalom alapítója volt, míg a közösségépítést középpontba helyező kezdeményezések értékelését Vecsei H. Miklós színész, a POKET-közösség alapítója vállalta.
A pályázattal olyan hiánypótló, valós hatást elérő programokat hoztak létre a támogatott civil szervezetek, amelyek enélkül nem jöhettek volna létre. Az eredmények számokban: 7 nyertes civil projektben több mint 700 rendezvénnyel és tevékenységgel több mint 24 ezer főt értek el.
Olyan fontos ügyek tudtak megvalósulni, mint a hajléktalan nők egyéni és csoportterápiája; Salgótarjánban és környékén rákszűrő programok kiterjesztése; fiatalok menstruációs és reproduktív tudatosságának fejlesztése; művészetterápiás foglalkozások autizmussal élő gyermekek szülei részére; ingyenes közösségi programok rossz anyagi- és társadalmi helyzetben élők számára Miskolcon; fiatal lányok mentális támogatása; valamint alacsony státuszú kamasz lányok önismereti és párkapcsolati támogatása Pécsen.
Fontos szempont volt a programok fenntarthatósága, amit a szervezetek a megvalósításba is beépítettek: volt, aki önkénteseket, gyakornokokat képzett a közhasznú tevékenység jövőbeli folytatásához, volt, ahol az egymásra talált közösség önszerveződése viszi tovább a programot.
A nyertes projektek:
Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete - BOE női egészségfejlesztése, prevenciós oktatása
Támogatási összeg: 7 195 105
Magyar Rákellenes Liga - Összefogással az egészségért Salgótarjánban
Támogatási összeg: 3 981 500
Élménylelő Ifjúsági Egyesület – Nem vagy egyedül! program
Támogatási összeg: 3 470 000
Kamasztér Alapítvány - Lelki segély chat program
Támogatási összeg: 5 000 000
Menhely Alapítvány – „Lélek-emelő” program a hajléktalan nőkért
Támogatási összeg: 6 509 000
SZIKRA Tehetséggondozó Egyesület - ÉN, TE, MI! - Komplex művészetterápia autizmussal élő gyermeket nevelő anyáknak
Támogatási összeg: 1 500 000
DIALÓG a Közösségekért Közhasznú Egyesület - Épségben, közösségben!
Támogatási összeg: 3 046 000